Karel Čapek – Český spisovatel

Jméno Karla Čapka je symbolem humanismu a demokracie. Jeho novinářská činnost je spojována s nejslavnějším obdobím Lidových novin. V povídkách, románech i divadelních hrách neskrýval obavy ze sílícího nacismu. Byl několikrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

capek-web

PhDr. Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938, Praha) byl český spisovatel, intelektuál, novinář, dramatik, překladatel a fotograf.

Svou literární tvorbu zahájil před první světovou válkou. Zpočátku tvořil spolu s bratrem Josefem, který byl především malířem. Na tvorbu Karla Čapka mělo velký vliv jeho filosofické a estetické vzdělání, především pragmatismus a expresionismus. Dále ho silně ovlivnila vědecko-technická revoluce. V mnoha dílech vyjadřoval obavu, že jednou technika získá moc nad člověkem.

Zdroj textu a obrázku: Wikipedia

Robot Karla Čapka

Autorství slova „robot“, které se spolu s divadelní hrou R.U.R. rozšířilo po světě, je připisováno jeho bratru Josefu. Ten mu slovo poradil na návštěvě u otce v Trenčanských Teplicích. Původně chtěl Karel Čapek roboty nazvat „laboři“. Slovo robot je slovanského původu, vzniklo ze slovesa robotovat (pracovat).

Citáty Karla Čapka

„Ne, je-li nám čeho třeba, tedy je to pracovat proti stranám, proti vládě stran, proti hlasovací mašinérii, proti inkompetenci, proti politice za zavřenými dveřmi, proti všemohoucnosti výkonných výborů, proti našemu ponížení, proti úpadku demokracie.“

„Jednou z největších civilizačních pohrom je učený hlupák.“

„Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.“

„Mladá generace má pocit, že s ní přichází lepší svět. Stará garda má pocit, že s ní ten lepší svět odchází.“

„Nezáleží na tom, že vůl je vůl. Chyba je, dělá-li se z něho lev.“

„Děsím se davu. Je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů.“

Sdílejte s přáteli na sociálních sítích