Václav Cílek – český geolog a klimatolog

Václav Cílek

Václav Cílek český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Po sametové revoluci se členem znovu vzniklého Geologického ústavu Akademie věd, který od roku 2004 sám vede.
Spolupracuje s Českou televizí, kde se podílí na tvorbě mnoha dokumentárních pořadů. V současnosti ho můžeme vidět v seriálu Magické hory, společně s Květou Fialovou. Vede také kurzy, věnující se vývoji české krajiny, na tuzemských i amerických univerzitách.

Zajímavé články

Čím méně peněz, tím může být život veselejší 

Všechny jevy, které byly vlastní starověkému Egyptu před jeho kolapsem, probíhaly také v ostatních zaniklých civilizacích. Mnohé z nich charakterizují i naši společnost. Není divu, lidský mozek se za posledních 40 tisíc let příliš nezměnil, stejně jako naše chování.

čtěte dále>

 Západ ztratil motivaci, míni filozof Václav Cílek

Je znepokojující, že v Evropě přibývá starších lidí, mění se i klima i že celý svět spotřebovává příliš, říká vědec a filozof Václav Cílek.  A největší problémy islámského světa prý teprve nastanou.

čtěte dále >

Západ už nepotřebuje boha. Protože má sámošky a sociální a zdravotní pojištění

Daří se nám dobře. Takže se nemusíme starat o jiný systém, který by nám dával psychologickou stabilitu. A nemusí to být nutně náboženství. Třeba i forma kultury poskytující útěchu a krásu.

čtěte dále >

 

Václav Cílek: Lidstvo čeká velká změna

„Lidstvo čeká velká změna. Spoléhejte jen na sebe, ne na stát,“ varuje Cílek. Nynější krize není jedna z obyčejných, které za čas přejdou. Proto dělá dobře ten, kdo se připravuje na blížící se změny, jelikož svět už nebude nikdy jako dřív. Publicista, klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek v úvodníku květnového časopisu Vesmír doporučuje osobní, komunitní i národní strategii, jak by bylo nejlépe si v nejbližších letech počínat.

čtěte dále >

Zajímavá videa

Citáty Václava Cílka

Lidstvo čeká velká změna. Spoléhejte jen na sebe, ne na stát.

 Lidé se vždy přizpůsobí změnám!

Život na planetě je stále dražší

Sdílejte s přáteli na sociálních sítích